Gdy wypadnie ząb
Niemal każdy z nas chciałby zachować swoje zęby do końca życia. Częściej jednak zęby wypadają, czy to na skutek urazu mechanicznego, czy też z powodu zaawansowanej próchnicy muszą zostać usunięte. Jeśli są to zęby tylne, zazwyczaj nie jest to duży problem. Zmartwienie pojawia się wówczas, gdy tracimy zęby przednie. Przerwa w uzębieniu powoduje, że unikamy kontaktu z ludźmi i rzadziej się uśmiechamy. Warto pamiętać, że możemy to z łatwością zmienić. Konieczna będzie jednak wizyta w gabinecie stomatologicznym.
W zależności od ilości utraconych zębów, dentysta zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Niekiedy konieczne jest noszenie protezy. Jeżeli utracimy jeden ząb, to możemy zdecydować się na implant. Jest to droższe rozwiązanie, ale z pewnością opłacalne. Prawidłowo zamocowane implanty mogą posłużyć nam na wiele lat. Założenie implantu polega w pierwszej kolejności na umieszczeniu w kości śruby, która najczęściej wykonana jest z tytanu. Następnie na śrubie tej mocuje się sztuczny ząb. Warto pamiętać, że taki zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
W większości przypadków zabieg nie powoduje żadnych powikłań. Przez kilka dni po zabiegu dziąsło może być jednak delikatnie opuchnięte. Ponadto trzeba szczególnie uważnie dbać o higienę jamy ustnej. Implanty nie mogą być wstawiane wszystkim osobom. Przeciwwskazaniem są wady zgryzu czy zaawansowana osteoporoza. Dentysta może również odmówić wykonania zabiegu w przypadku osób z niektórymi chorobami nowotworowymi.